Senaryo Ekibi

Kaçış - Hikaye

Yazan: Selim Usta

Hikaye :
KAÇIŞ

           Markos, Venedik gemilerinde çalışan, parayı seven, rahatına düşkün, uyanık bir askerdi. Markos en sevdiği ve yakın arkadaşı olan Johan’ı yanından hiç ayırmaz ve hep beraber dolaşırlardı. Çünkü küçüklükten beri arkadaştılar şans bu ki askerde bile aynı gemiye düşmüşlerdi.

           O sıralarda Venedik, doğudan mallar alıp, batıya pahalı satardı. Bu satışı Akdeniz üzerinden gerçekleştirirlerdi. Venedik Akdeniz ticaretinde önemli bir konuma sahipti. Tabi Osmanlı’da Akdeniz de ticaret yapardı ama Venedik Osmanlı’nın ticaret gemilerini Akdeniz de rahatsız eder ve ticaret yapmalarını engellerdi. O sırada Kıbrıs Venediklilerin elinde olduğu için Akdeniz ticaretinde Venedik bir adım öndeydi. Bu durum Osmanlı’nın diğer Akdeniz devletleriyle ticaret yapmasına engel oluyordu. Osmanlı bu duruma daha fazla kayıtsız kalmayarak Kıbrıs’ın fethi için hazırlıklara başladı.

       Bu arada Markos ile Johan gemide oturmuş, duruyorlardı. Markos, johan’a dönerek; ’’Johan Osmanlı Kıbrıs’ı almak için bize saldıracak ne yapacağız şimdi.’’dedi. Johan korkak biri olduğu için ve savaşın vermiş olduğu tedirginlikle Markos’un dediğini duymadı. Odaya acı bir sessizlik çökmüş ve Johan derin düşüncelere dalmıştı. Bu durum uzun bir süre devam ettikten sonra komutan Şuppiluliuma’nın bağırışları sessizliği bozdu. Markos, Johan’ı da alarak hızlı adımlara güverteye diğer askerlerin yanına gitti.

       Savaşın en şiddetli zamanlarıydı Markos, Venedik’in yenileceğini anlamış ve Osmanlı’nın kendilerini esir alacağını düşünmüştü. Aklında durmadan esir düşeceği ve hep işkence görerek öleceği korkusu vardı. Sonunda aklına bir fikir geldi ve Johan’la konuşmak için onun yanında gitti. Johan’ı kenara çekti ve titrek bir sesle; ‘’ Johan Osmanlı Venedik’i yenecek ve bizi esir alacak, onun için ölen Osmanlı askerlerinin kıyafetlerini giyelim Osmanlı tarafına geçelim böylece esir düşmekten kurtuluruz sonra uygun bir zamanda oradan da kaçarız.’’ dedi. Johan, Markos’a böyle bir şeyi kabul edemeyeceğini söyledi. Ama Markos dediğini yaptı ve Osmanlı askerinin kıyafetini giydi ve Osmanlı askerlerinin arasına sızdı. Osmanlı safında biraz savaştıktan sonra kaçma planları yaparken karşısına Johan çıktı. Markos hemen silahını Johan’a doğrulttu biraz bekledikten sonra ‘’hayır bunu yapamam.’’ dedi.  Tam arkasını dönüp giderken bir silah sesi duyuldu ve Markos yere yığıldı.

AHLAKİ ÇÖZÜMLEME

1-) Sizce, Markos’un yan yana savaştığı arkadaşlarını bırakıp kaçma planı yapması doğru mudur? Neden?

2-) Sizce, Markos en sevdiği ve en yakın arkadaşı olan Johan’ı bırakıp kaçması doğru mudur? Neden?

3-)Johan en son Markos ile karşılaşıp Markos arkasını dönüp gidecekken onu vurması doğru mudur? Neden?

DÜŞÜNSEL BOYUT

1-)Savaş ne demektir? Savaş sınırlılıkları var mıdır?

2-)Devletler için ticaret neden önemlidir?

3-)Devletler savaşmak yerine başka neler yapabilir? Savaşın amacı nedir?

EMPATİK DÜŞÜNME

1-)Hiç zor durumda kalıp arkadaşınızı bırakıp gittiğiniz oldu mu?

2-)Siz Markos’un yerinde olsaydınız kaçar mıydınız?

3-) Siz Johan’ın yerinde olsaydınız arkadaşınızla kaçar mıydınız?


Yorumlar - Yorum Yaz
Öykü Yazarları Köşesi
Etkinlikler

  Facebook'tan takip et!

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam15
Toplam Ziyaret1357580
Site Haritası